Earticle Source Logo

Jeśli nie znasz nazwy, Primitivo di Manduria prawdopodobnie nie brzmi znajomo. Większość ludzi nigdy wcześniej nie słyszała o tym włoskim winie, a to tylko jeden z powodów, dla których jest to tak interesujący temat do przeczytania! Jeśli nie wiesz nic o historii tego wina lub jego pochodzeniu, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

O regionie

Słynące z oliwy z oliwek i gorzkiej czekolady Włochy są domem dla wielu pysznych win, które często latają pod radarem. Jeśli szukasz nowej odsłony klasycznego czerwonego wina, rozważ wypróbowanie Primitivo di Manduria. Wytwarzany z winogron Carignano w południowych Włoszech, dobrze komponuje się z sosem marinara i można go pić samodzielnie lub w połączeniu z pikantnymi potrawami, takimi jak curry. Jak pisze jeden z recenzentów, to wino jest bogate i niezwykle gładkie. Aż trudno było uwierzyć, że piję niedrogie wino stołowe z Włoch!

Winogrono, pochodzenie i smak

Pochodzący z włoskiego regionu Apulia, primitivo to czerwone winogrono znane z produkcji pełnowartościowych win. Powodem, dla którego primitivo stało się popularne na całym świecie, jest to, że jest uprawiane w innych regionach winiarskich, takich jak Kalifornia, gdzie produkuje wina przypominające Toskanię i Bordeaux. Nie wszystkie wina z etykietą primitivo pochodzą z Apulii; jednak te wykonane w 100% z winogron Pugliese są oznaczone jako primitivo di manduria. Wina tego typu charakteryzują się dużą kwasowością i taninami oraz niepowtarzalnym aromatem często określanym jako konfitura jeżynowa.

Łączenie Primitivo z jedzeniem

Zaletą Primitivo jest to, że dobrze komponuje się z różnymi potrawami. Oczywiście świetnie komponuje się z czerwonym mięsem i makaronem – przede wszystkim dlatego, że sam w sobie smakuje tak mięsnie i mocno. Ale możesz też podać szklankę przed obiadem lub nawet z deserem. Po prostu połącz z czymś o podobnie silnym smaku, jak czekolada lub ser pleśniowy, albo z czymś nieco gorzkim (jak oliwki). Jeśli nie kochasz tych smaków w pojedynkę, nie ma mowy, żeby razem smakowały dobrze. Wino wydobywa i uzupełnia również bardziej subtelne smaki; na przykład niektóre primitivos mają smak przypominający wanilię, co czyni je idealnym uzupełnieniem deserów, takich jak crème brûlée.

Jak to podawać

? Niektórzy degustatorzy mogą cieszyć się szklanką Primitivo samodzielnie, inni uważają, że dobrze komponuje się z bardziej owocowymi mięsami, takimi jak kaczka i wieprzowina. Niektórzy zalecają również łączenie go z bogatymi deserami, takimi jak ciasto czekoladowe lub szarlotka. Wino Primitivo często dojrzewa w dębowych beczkach, więc jeśli zdecydujesz się połączyć je z cięższym posiłkiem, pamiętaj o schłodzeniu wina przez godzinę przed podaniem. Oprócz tego, że są podawane w temperaturze pokojowej, zarówno czerwone, jak i białe wina świetnie smakują schłodzone do picia w chłodne dni. Jeśli wolisz, możesz podawać czerwone wina na ciepło; po prostu wyjmij je z lodówki około 20 minut przed spożyciem.

Na primitivo-di-manduria.pl możesz kupować i wysyłać swoje wina i prezenty winiarskie z naszego Sklepu Internetowego.

About the Author

Justin Brandon